Střešní krytiny

 

I. Pálené tašky

- charakteristika pálených tašek

Pálené tašky se vyrábějí z klasického přírodního a ekologického materiálu z keramické hlíny. Výhodou pálených tašek je vzhledová a barevná stálost, dlouhá životnost těchto krytin. Nevýhodou při rekonstrukcích může být vyšší hmotnost této krytiny.

- povrchové úpravy pálených tašek

Engoba je barevná povrchová úprava u pálených tašek, vyznačuje se matnou, až pololesklou povrchovou úpravou. Engoba je tenký povlak z keramické směsi vhodného složení (vodou rozplavené jíly obarvené přírodními oxidy železa), který se nanáší na vysušenou tašku, a takto upravený výrobek se následně vypaluje.


Glazura je barevná povrchová úprava která se vyznačuje vysokým leskem střešních tašek. Glazura se upravuje stejně jako engoba, ale rozplavené jíly obsahují větší podíl sklovitých příměsí a tašky jsou díky tomu lesklé. Glazura nejenže výrobek zušlechťuje na nejvyšší možnou míru, navíc ho zpevňuje a chrání.

- pálená taška a životní prostředí

Pálené tašky neobsahují žádné škodlivé přísady. Při jejich výrobě se postupuje ekologicky - včetně paliv- a neznečišťuje se ovzduší. Pálené tašky se dají snadno recyklovat. Pálený střep má vysoký tepelný odpor, vynikající akumulační vlastnosti a příznivý součinitel prostupu vodních par.
    

               



II. Betonové tašky

- vlastnosti betonových tašek

Betonové tašky jsou vodotěsné, odolávají mrazu, tlaku a deformaci, jsou rozměrově přesné a jednoduché na pokládku. Nevýhodou u betonových tašek je vyšší hmotnost, dnes ovšem výrobci umí vyrobit tzn. velkoformátové tašky které vykazují na m2 plochy střechy nižší hmotnosti, funkční životnost betonových krytin je velmi vysoká - cca 80 let. Výroba betonových tašek má v našich zeměpisných šířkách dlouhou tradici.

 

- povrchové úpravy betonových tašek

Betonové střešní tašky jsou opatřeny několika systémy povrchových úprav. Nejčastěji dvojitým akrylátovým nástřikem. V tomto případě mají matný povrch. Na tyto dvě vrstvy může být aplikována ještě ochranná vrstva silikátů, které taškám zajistí lesklý povrch.


- betonové tašky a životní prostředí

Celý výrobní proces betonových tašek je šetrný k životnímu prostředí.
 

 


III. Břidlice

Břidlice je metamorfovaná hornina s jemnou zrnitostí, která vzniká z jílovců a prachovců. Většinou má přírodní břidlice šedou až černou barvu, ale díky velkému množství různých minerálů a oxidů kovu má různorodou hru barev a přírodní strukturu povrchu. Břidlice může být štípaná (s nepravidelnými tvary) a řezaná (s pravidelnými tvary).

- použití břidlice

Břidlice se používá k pokrývání různých typů střech. Je velmi populární i jako obkladový a dlažební materiál. Břidlice je k dispozici v různých tvarových provedeních.

- vlastnosti břidlice

Je velmi dekorativní a nenáročná na údržbu. Je nepropustná pro vodu i oleje. Břidlice má výborné tepelné a hlukové vlastnosti. Vyznačuje se svou dlouhou životností, estetikou a elegancí.
 

 


 IV. Vláknocementové šablony

- použití vláknocementové krytiny Eternit

Eternit je obecně zažitý název vláknocementové střešní krytiny, které se pokládají na střechy ve formě šablon různých rozměrů a tvarů. Eternit se vyrábí už 80 let. Vyniká svou osobitostí při provádění střech a fasád. Produkty a systémová řešení jsou šetrné k životnímu prostředí, inovativní a vhodné pro různé aplikace - ať už ve vilové zástavbě, v halách nebo ve velkých budovách pro kanceláře, obchodní a veřejná vybavení. Rozmanitost celého systému se hodí jak pro tradiční, tak i pro moderní stavby.


- vlastnosti Eternitu

Jedná se o materiály neutrální vůči životnímu prostředí jako cement, voda, mletý vápenec, vzduch a celulózová vlákna dávají ve své kombinaci nehořlavý stavební materiál - tzv. vláknocement.


Současná vláknocementová střešní krytina neboli Eternit je nesrovnatelná s tou, která se vyráběla před 30 - 40 lety. Dnešní Eternit neobsahuje azbest ani jiné škodliviny.


Eternit se stal velmi oblíbeným pro své výjimečné vlastnosti, kterými převyšoval konkurenci. Mezi tyto vlastnosti patřila především nízká hmotnost, dlouhá životnost a vysoká funkčnost. Eternit je odolný proti kapalinám, mrazu, hnilobě a korozi.
 

 


V. Vlnité krytiny

- popis vlnitých střešních krytin

Vlnité střešní krytiny jsou lehké krytiny, které vynikají zejména nízkou hmotností a rychlou pokládkou. Vlnité střešní krytiny se pokládají buď na bednění (při nižších sklonech), nebo na laťování. Vlnité krytiny jsou jednou z nejlevnějších a přitom kvalitních krytin pro šikmé střechy. Výhodou je také možnost použití těchto krytin při nižších sklonech střech. Životnost těchto krytin se pohybuje od 20ti let až po 40let i více.


- materiály vlnitých krytin

Vlnité krytiny se vyrábějí jako bitumenové (asfaltové) desky, vláknocementové desky, vlnité plechové desky a pásy, plastové (světlopropustné) desky, pásy a role.


- použití vlnitých střešních krytin

Vlnité desky jsou vhodné k pokrývání šikmých střech a pro opláštění fasád budov. Tento typ střešních krytin je určený zejména na hospodářské a zemědělské budovy, haly, sklady apod..

 

 

VI. Plechové skládané krytiny

- popis vlnitých střešních krytin

Vlnité střešní krytiny jsou lehké krytiny, které vynikají zejména nízkou hmotností a rychlou pokládkou. Vlnité střešní krytiny se pokládají buď na bednění (při nižších sklonech), nebo na laťování. Vlnité krytiny jsou jednou z nejlevnějších a přitom kvalitních krytin pro šikmé střechy. Výhodou je také možnost použití těchto krytin při nižších sklonech střech. Životnost těchto krytin se pohybuje od 20ti let až po 40let i více.


- materiály vlnitých krytin

Vlnité krytiny se vyrábějí jako bitumenové (asfaltové) desky, vláknocementové desky, vlnité plechové desky a pásy, plastové (světlopropustné) desky, pásy a role.


- použití vlnitých střešních krytin

Vlnité desky jsou vhodné k pokrývání šikmých střech a pro opláštění fasád budov. Tento typ střešních krytin je určený zejména na hospodářské a zemědělské budovy, haly, sklady apod.

 

 

VII. Plechové falcované krytiny



 - hliníkový plech


 - měděný plech

 

 - nerezová ocel


 - pozinkovaný plech přírodní nebo s povrchovou úpravou


 - titanzinkový plech


- charakteristika plechových falcovaných plechů

Falcování je metoda spojování plechů. Na falcovaném plechovém pásu je otevřená stojatá drážka (falc), kladená od okapové hrany k hřebenu střechy. Plechové pásy se bočně spojují uzavřením zmíněné dvojité stojaté drážky.
Falcované plechy jsou krytiny vhodné od 3°. Pokládka na dřevěné bednění nebo OSB desky. Podkladní vrstva pod falcované plechy musí být strukturovaná rohož pro umožnění odvodu případného kondenzátu na vnitřní straně plechu.



- druhy falcovaných plechů

Hliníkový plech, měděný plech, nerezová ocel, pozinkovaný plech přírodní nebo s povrchovou úpravou, titanzinkový plech

Tloušťky falcovaných plechů jsou závislé na typu materiálu. Obecně se používají tloušťky od 0,55mm u Cu plechů až po 0,7mm u TiZn plechů

Šířky plechů - Falcované plechy jsou dodávány ve svitcích o šířkách 670mm(doporučená šířka na falcování).

Ztratné u falcovaných krytin je 15 - 25% podle složitosti střechy a detailů na střeše.

 

 

 

VIII. Bitumenové střešní šindele


- charakteristika bitumenových šindelů

Tyto šindele se vyrábí z asfaltových pásů s vložkou. Vysekáváním se vyráběj různé tvary. Asfaltové šindele se skládají ze skelné nosné vložky, technologicky upraveného asfaltu a kamenného posypu. Bitumenové šindele jsou k dispozici v různých cenových ale i kvalitativních úrovních. Některé typy šindelů jsou samolepící.


- vlastnosti bitumenových šindelů

Přednostmi bitumenových šindelů jsou nízká hmotnost, tvarová flexibilita a nízké doporučené sklony(od 15°). Při pokládce šindelů je nutno pod šindele provádět podkladní pás, výrobci doporučují systémová řešení dle svého výrobního programu.



- použití bitumenových šindelů

Asfaltový šindel se hodí k zastřešení nových i historických staveb, altánků atd.

 

 

IX. Plastové krytiny



 - krytiny vyráběné recyklací plastů


 - světlopropustné komůrkové plastové desky


 - světlopropustné tvarované plastové krytiny


 - krytiny vyráběné z plastů
 


- rozdělení plastových krytin

Plastové krytiny se vyrábějí ve formě šablon, desek nebo rolí. Plastové krytiny se vyrábí buď recyklací plastů (výhoda je nižší cena) nebo výrobou z nových nepoužitých materiálů (plastů) jako jsou PVC, polykarbonát, polyester, polyetylen, atd.


Plastové šablony se vyrábějí jako imitace břidlice, dřevěných došků a jiných krytin ve formě šablon. Výhoda je nižší cena a hmotnost oproti klasickým šablonám.


Plastové krytiny, které propouštějí světlo se z výhodou dají použít jako prosvětlení interiérů (nevytápěných prostor) jako doplněk k jiným krytinám, nebo jako krytina na pergoly, altány, automobilová stání atd.. Proto se označují jako tzv. světlopropustné plastové krytiny.

PVC plastové krytiny - vynikají svými nízkými pořizovacími náklady a snadnou montáží. PVC desky jsou velmi efektivní a ekonomické řešení tam, kde potřebujeme krýt před vnějším prostředím za stálého přístupu světla.

Polykarbonátové plastové krytiny - vysoce koextrudovaná UV ochrana zvyšuje kvalitu a životnost PC krytiny a materiál se stává vysoce mechanicky odolným. Odolává působení zásad i kyselin. Je však třeba se vyvarovat působení rozpouštědel.

Polyesterové(PES)plastové krytiny - U PES desek je skelné vlákno nahrazeno efektivnějším a účelnějším nylonovým.Důkazem spolehlivosti a dlouhé životnosti jsou do dnes funkční střechy ze sklolaminátových desek. Velkou výhodou je teplotní a materiálová stálost, pevnost a chemická odolnost.

 

 

X. Krytiny z přírodních materiálů



- slaměné a rákosové došky

Slaměné a rákosové střechy mají v Čechách velmi dlouhou tradici. Došková střecha má výborné izolační vlastnosti, brání rychlému střídání teplot v interiéru. Dobře provedená došková střecha z rákosu vydrží až 40 let. Pokládka probíhá na laťování. Tloušťka takto poskládané krytiny se pohybuje okolo 30 cm. Většinou se došková krytina prováděla z došků svázaných povřísly, později drátem. Způsoby krytí i vázání nebyly stejné, dnešní doškaři by měli respektovat při opravách střech krajové zvyklosti.



- dřevěné šindele

Předností šindelů je nejen vysoká estetičnost, ale především výborné izolační a tepelné vlastnosti. Předností může být i nízká hmotnost, zvláště při realizaci pokrývky starých krovů. Šindel lze použít i k zakrytí stěn. Dřevěné šindele najdou uplatnění nejen na památkových objektech, ale jsou vhodné i pro moderní stavby, dřevostavby, roubenice a sruby. Dřevo, ze kterého jsou šindele vyráběné bývá smrkové nebo modřínové (obsahuje velké množství silic) tím je odolnější povětrnostním vlivům. Šindele jsou vyráběny štípáním, povrch je pak dále upravován. Při takovémto postupu nedochází na rozdíl od řezaných šindelů k narušení dřevních vláken, a to zaručuje odolnost a vysokou životnost střechy.
 

 

V případě dalších informací týkající se střešních krytin či materiálů pro střechy nás můžete kdykoliv kontaktovat.